ויולה אירועים - המדריך השלם לציוד לטקס החינה

המדריך השלם לציוד לטקס החינה

 אנחנו נוהגים לחשוב על חינה כאירוע האירוסין של משפחות ממוצא מרוקאי או תימני, אולם האמת היא שמטקס מעניין זה, נהנות עדות נוספות (כעדה ההודית) ואפילו צעירים (שאינם שייכים לעדה זו או אחרת, אשר במנהגיה מצוי טקס החינה) נהנים מהטקס המרהיב הזה, בלי קשר למוצאם. מדובר בחוויה כיפית ומשמחת, כך שאין זה מפתיע שהיא הפכה לטרנד בקרב הצעירים המתחתנים.

מהו מקורו של טקס החינה?

בקהילות רבות שמוצאן בארצות הים התיכון, בצפון אפריקה או בהודו, נחוג טקס החינה בלילה שלפני החתונה ה"רשמית". הטקס מהווה מעבר מחייהם של החתן והכלה כ"יחידים" לחיי הזוגיות, ובמהלכו, מסומן עיגול חינה אדמדם-כתמתם שצורתו כמטבע על כפות ידי הכלה והחתן, סמל לברכת השפע ולמזל טוב. מהלכם של הטקסים בעדות השונות משתנה, אולם השורה התחתונה היא אחת וזהה: מדובר במאורע שמח הנחוג בשמחה ובצהלולים ובפאר והדר, גם אצל בני העדות שבהן נהוג הטקס וגם אצל כאלה שמוצאם איננו "מחייב" אותם בו. טקס החינה המרוקאית הוא טקס החינה הנפוץ ביותר, וככזה, הוא נחשב ל"הפקה" מושקעת לכל דבר. ארגון טקס כזה כולל השכרת ציוד לאירועים מיוחדים, השכרה והקמת תפאורה (אוהל חינה, למשל), רכישת בגדים, תכשיטים, ממתקים ועוד.

השכרת ציוד לאירועים מפוארים - מה צריך לחינה?

 הציוד לחינה מתחלק לכמה חלקים:
 
מיקום ותפאורה - אוהל חינה מרוקאי, "ארמון" או טאלאמון (ארמון מרוקאי פתוח מסוגים שונים) והכל בצבעים מרהיבים (כמו בורדו, טורקיז ופוקסיה) ומשובצים בזהב. צבע הזהב שולט גם בפינות הישיבה האוריינטליות, בשולחנות דברי המתיקה, בחיפויי הקירות וכמעט בכל אלמנט בערב הנוצץ הזה. (כן, גם במתנות שנותנים הורי החתן לכלה והורי הכלה לחתן J)

הכניסה לאולם - רוב האולמות המתמחים בחינות מציעים חבילות ציוד לטקסים אלה, אשר מביניהן תוכלו לבחור אם תרצו להיכנס לאולם על גבי גמל או בכרכרה (במידה ומדובר באולם בקומת קרקע, כמובן) או בשני אפריונים הנישאים בידי ארבעה גברים חסונים כל אחד.

זמר ומוזיקה - אף טקס חינה איננו נחשב לטקס חינה אמיתי ללא השיר יָא נָאס, יָא נָאס, המושר בידי זמר דובר מרוקאית. כמובן שלצורך כך יש להיערך על ידי השכרת ציוד לאירועים הכולל ציוד הגברה, רמקולים ומיקרופון.

תלבושות - מכפתנים בסגנון מסורתי לגברים ולנשים (הגברים בטקסי חינה אותנטיים אף יחבשו תרבוש אדום והנשים תענודנה כתרים או סרטי שיער התואמים לכפתן) מבדי סאטן וקטיפה רקומים ועד ל"קשוואה אל כבירה" של הכלה ולג'לביה של החתן, כל הלבוש מושקע ומהודר, כראוי לשמחה מסוג זה.

מזון - באמת האמנתם שיש חגיגה אמיתית בלי אוכל? בטח שלא בחינה! J בטקסי החינה המרוקאית מככבים ה"שקשו בלעשוב" (אוכל מרוקאי מסורתי מקוסקוס בעשבי תיבול - קורנית, מיורן וזעפרן), הסלטים החיים והמבושלים המתובלים, מיני מאפה מרוקאיים אותנטיים והשיא - מיני המתיקה כמו המופלטות והספינז', עוגיות מרוקאיות עם קוקוס, בוטנים או תמרים והקינוחים המתוקים ונוטפי הדבש - שבקייה ופזואלוס. והכל, בכמויות גדולות ונדיבות, כשכל אחד ממיני המזונות מוגשים בחינה מטרתו לאחל לזוג חיי שפע, חיים מתוקים, פריון, הצלחה וכן הלאה.