ויולה אירועים - כך תערכו בקלות טקס חינה מוצלח

כך תערכו בקלות טקס חינה מוצלח

הפקת טקס חינה מתחילה בתכנון מספר חודשים מראש, יש לבחור אולם אירועים מפואר המתאים לאירועי חינה, לבחור צלם אירועים, תקליטן, קייטרינג וכמובן לשלוח הזמנות לאורחים ולדאוג לעיצוב המקום. טקס חינה נהוג בקרב עמים ועדות שונים, ביניהם עמים בצפון אפריקה, במזרח התיכון, בהודו ועוד. זהו טקס מסורתי, מלא הוד והדר, המתקיים לפני החתונה, מועד וכללי הטקס משתנים בהתאם לעדה ולמנהגיה.

טקס מסורתי ומרגש

טקסי החינה על פי כללי ההלכה היהודית נערך במקור לנשים בנפרד, את הטקס קיימו לאחר שהכלה המיועדת טבלה במקווה, ולרוב הטקס התקיים ערב לפני החתונה. כדאי לדעת כי עדות המזרח חוגגות את החינה בצורה מעט שונה מעדות ועמים אחרים כמו יהודי הודו, כאשר יהודי תימן חגגו חינה במשך שבוע, אך כיום גם הם מסתפקים בערב אחד.

במהלך הטקס עצמו כלת השמחה לובשת בגדים מפוארים ומסורתיים, בשיבוץ רקמות זהב, היא גם עונדת תכשיטי זהב המסמלים שפע, ברכה ועושר. יש משפחות המעבירות מדור לדור את הבגדים המסורתיים לטקס החינה, כיום ניתן לשכור שמלות מפוארות השזורות ברקמת זהב ובקישוטים מיוחדים ובגדים מסורתיים גם לחתן השמחה. אפשר גם לקנות בגדים לטקס חינה, כיום מקובל שהכלה לעתיד מחליפה כ-3 תלבושות במהלך האירוע, לכן כדי לחסוך עלויות כדאי לשכור את הבגדים מחברת הפקות המתמחה בעריכת טקס חינה או ממקור אחר.

אצל המרוקאים נהוג שהחתן והכלה נכנסים יחדיו לחדר בריקודים ובשירים מסורתיים, כל הנשים המשתתפות בטקס לובשות בגדים מסורתיים ומרשימים ביופיים, בעוד הגברים לובשים כפתן ומניחים על ראשם תרבוש בצבע ארגמן. הנשים המשתתפות בטקס עונדות את מיטב התכשיטים שלהן, וחלק מהטקס הוא הענקת תכשיטים ודברי יוקרה לחתן ולכלה לעתיד.

במהלך הטקס המשתתפים מברכים את החתן והכלה, מעניקים להם מתנות יקרות. כמובן אין לשכוח את טקס מריחת החינה על כפות הידיים, לרוב על ידי אישה נשואה ופורייה, את החינה מורחים בתחילה על יד ימין כסמל לתחילת הנישואים בין בני הזוג. כיום מקובל גם לקשור סרטים על ידי החתן והכלה לאחר מריחת החינה.

את טקס החינה עצמו נהוג לערוך לאחר הארוחה, ישנם מאכלים מסורתיים כמו קוסקוס ודברי מתיקה מהמטבח המרוקאי. בעבר נשות המשפחה והכפר היו מכינות את האוכל, כיום נהוג להזמין קייטרינג המתמחה באוכל לטקס חינה, כאשר אפשר לבחור אולם אירועים המציע חבילת אירוח הכוללת תפריט מושקע בהתאם למנהגי העדה, עם 4 מנות, תוספות, סלטים וכמובן מגשים עמוסים במאפים ודברי מתיקה.

הפקה מקצועית של טקס חינה   

בעבר הלא רחוק היה מקובל לערוך טקס חינה בביתה של משפחת הכלה, בדירה או בחצר. כיום, נהוג לשכור אולם אירועים המותאם לטקסי חינה, וכדי להוזיל עלויות וליהנות מהפקה מקצועית אפשר לבחור חבילה משתלמת הכוללת עיצוב האולם על פי המסורת של העדה, צלם אירועים (סטילס + וידאו), תפריט מושקע עם שתייה, תקליטן מנוסה ועוד.

אפשר גם לפנות לחברה הפקות המתמחה בעריכת טקסי חינה, לרוב צוות החברה דואג לעיצוב המקום, הוא גם יכול לספק תלבושות מסורתיות ולדאוג לקייטרינג, לאנשי מקצוע וכדומה.

מתנות לאורחים

בסיומו של טקס חינה נהוג להעניק מתנה ממותגת מקורית וייחודית. כדאי להזמין מזכרות אישיות לאירועים מחברה מקצועית המתמחה בתחום ומציעה שלל מתנות ורעיונות לבחירה. אפשר להדפיס הקדשה אישית מהחתן והכלה, לציין תאריך ומקום ולהעניק מתנה מיוחדת ומרגשת כמזכרת מפתיעה מהאירוע הנוצץ והיוקרתי. יש מגוון מתנות ממותגות המתאימות לטקסי חינה, למשל מארז חתן כלב יוקרתי וממותג עם דברי מתיקה בפנים, כרית מעוטרת בפפיון בגוון אדום או ארגמן, קופסאות ממותגות מעץ או מתכת עם הקדשה אישית ועוד.